| Manufacturer Part Number: | LNK6778K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6778K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6778K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 68W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6778K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6778K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6778K is new and unused, you can buy LNK6778K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6778K.
| JANTX1N4148UB | Diode Standard 75V 200mA Surface Mount UB | JANTX1N4148UB.pdf | |
| PTZTE253.9A | Zener Diode 3.9V 1W ±5% Surface Mount PMDS | PTZTE253.9A.pdf | |
| DDTC143FCA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 | DDTC143FCA-7-F.pdf | |
| ATP613-TL-H | MOSFET N-CH 500V 5.5A ATPAK | ATP613-TL-H.pdf | |
| JANTXV2N6788U | MOSFET N-CH 100V 4.5A | JANTXV2N6788U.pdf | |
| 8N0DV85EA-0191CDI | VCXO IC 148.35165MHz, 148.5MHz 6-CLCC | 8N0DV85EA-0191CDI.pdf | |
| 8N4SV75KC-0116CDI | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0116CDI.pdf | |
| 8N3Q001LG-1103CDI | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1103CDI.pdf | |
| ZGP323LAS2804G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323LAS2804G.pdf | |
| 74LCX646TTR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-TSSOP | 74LCX646TTR.pdf | |
| SN74AHC1G00DBVR | NAND Gate IC 1 Channel SOT-23-5 | SN74AHC1G00DBVR.pdf | |
| MAX9389EHJ+T | Multiplexer 1 x 8:1 32-TQFP (5x5) | MAX9389EHJ+T.pdf | |
| LM4132CMFX-1.8/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.2% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4132CMFX-1.8/NOPB.pdf | |
| ISL6228HRTZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-TQFN (4x4) | ISL6228HRTZ.pdf | |
| TPS5430DDAG4 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.221V 1 Output 3A 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) | TPS5430DDAG4.pdf |