| Manufacturer Part Number: | LNK6779K |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6779K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6779K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Improve Pass. 26/Jan/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 77W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 12-ESOP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6779K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6779K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6779K is new and unused, you can buy LNK6779K Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6779K.
| 1N5407-G | DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD | 1N5407-G.pdf | |
| MBRS1100TR | Diode Schottky 100V 1A Surface Mount SMB | MBRS1100TR.pdf | |
| BC858BE6433HTMA1 | TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 | BC858BE6433HTMA1.pdf | |
| DMN10H120SFG-7 | MOSFET N-CH 100V 3.8A POWERDI | DMN10H120SFG-7.pdf | |
| ADS8515IDBG4 | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SSOP | ADS8515IDBG4.pdf | |
| XC4036XL-2BG352I | IC FPGA 288 I/O 352MBGA | XC4036XL-2BG352I.pdf | |
| PIC24FJ192GB106T-I/PT | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 192KB (65.5K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC24FJ192GB106T-I/PT.pdf | |
| ADG453BNZ | 4 Circuit IC Switch 1:1 5 Ohm 16-PDIP | ADG453BNZ.pdf | |
| LTC1566-1IS8#TRPBF | IC FILTER LP 7ORDER 2.3MHZ 8SOIC | LTC1566-1IS8#TRPBF.pdf | |
| TLC3702IPW | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL 8-TSSOP | TLC3702IPW.pdf | |
| CD74HC365M | Buffer, Non-Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | CD74HC365M.pdf | |
| M74HCT574RM13TR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | M74HCT574RM13TR.pdf | |
| XC6118N33CGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118N33CGR-G.pdf | |
| MIC2791L-04VMT-T5 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 6-TDFN (1.6x1.6) | MIC2791L-04VMT-T5.pdf | |
| MAX16992ATCF/V+ | Boost, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 12-TQFN (3x3) | MAX16992ATCF/V+.pdf |