| Manufacturer Part Number: | LNK6779V |
|---|---|
| Manufacturer: | Power Integrations |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz eDIP-12 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LNK6779V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LNK6779V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | HALT 26/Jan/2016 Improve Pass. 26/Jan/2016 Alt Assembly Site 29/Apr/2016 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Power Integrations | |
| Series | LinkSwitch™-HP | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 725V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | - | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - | |
| Duty Cycle | 64% | |
| Frequency - Switching | 120kHz ~ 136kHz | |
| Power (Watts) | 54W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) | |
| Package / Case | 12-SDIP (0.412", 10.46mm) Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | eDIP-12 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 48 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LNK6779V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LNK6779V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Power Integrations all series components. The condition of LNK6779V is new and unused, you can buy LNK6779V Power Integrations with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LNK6779V.
| 1N4759A-TR | Zener Diode 62V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4759A-TR.pdf | |
| S4025R | SCR 400V 25A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S4025R.pdf | |
| IXTA60N10T | MOSFET N-CH 100V 60A TO-263 | IXTA60N10T.pdf | |
| RCD100N20TL | MOSFET N-CH 200V 10A CPT3 | RCD100N20TL.pdf | |
| CY28405OXC | IC CLOCK SYNTHESIZER 48SSOP | CY28405OXC.pdf | |
| EPF10K130EQI240-2N | IC FPGA 186 I/O 240QFP | EPF10K130EQI240-2N.pdf | |
| XC4003E-3PG120I | IC FPGA 80 I/O 120CPGA | XC4003E-3PG120I.pdf | |
| PIC18F4331-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4331-I/ML.pdf | |
| MB96F386RSCPMC-GS-148E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F386RSCPMC-GS-148E2.pdf | |
| MB89P665PF-GT-5053 | F²MC-8L F²MC-8L MB89660 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) OTP 64-PQFP (20x14) | MB89P665PF-GT-5053.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-281E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-281E1.pdf | |
| 74HCT4017BQ-Q100X | IC JOHNSON DECADE CNTR 16DHVQFN | 74HCT4017BQ-Q100X.pdf | |
| 74ABT18640DGGRG4 | IC SCAN TEST DEVICE 56TSSOP | 74ABT18640DGGRG4.pdf | |
| LTC3207EUF#PBF | LED Driver IC 13 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) Analog Dimming 50mA, 425mA 24-QFN (4x4) | LTC3207EUF#PBF.pdf | |
| LT3502EDC#TRMPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 500mA 8-WFDFN Exposed Pad | LT3502EDC#TRMPBF.pdf |