| Manufacturer Part Number: | M3045S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M3045S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M3045S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M3045S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M3045S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M3045S-E3/4W is new and unused, you can buy M3045S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M3045S-E3/4W.
| BU1010-M3/51 | RECTIFIER BRIDGE 1000V 10A BU | BU1010-M3/51.pdf | |
| BAT41AWFILM | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAT41AWFILM.pdf | |
| T2535-600G-TR | TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A D2PAK | T2535-600G-TR.pdf | |
| IXFA20N85XHV | 850V/20A ULTRA JUNCTION X-CLASS | IXFA20N85XHV.pdf | |
| AD5315BRMZ-REEL | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | AD5315BRMZ-REEL.pdf | |
| ATMEGA328P-MN | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5) | ATMEGA328P-MN.pdf | |
| M2S090TS-FG676 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 676-FBGA (27x27) | M2S090TS-FG676.pdf | |
| RE46C190S16F | IC PHOTOELECTR SMOKE DET 16SOIC | RE46C190S16F.pdf | |
| TS934IN | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-DIP | TS934IN.pdf | |
| LT1720IMS8#TRPBF | Comparator General Purpose CMOS, Rail-to-Rail, TTL 8-MSOP | LT1720IMS8#TRPBF.pdf | |
| MC74ACT652DWR2G | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | MC74ACT652DWR2G.pdf | |
| CD74HC688M96E4 | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-SOIC | CD74HC688M96E4.pdf | |
| M58BW16FB5T3T | IC FLASH 16MBIT 55NS 80QFP | M58BW16FB5T3T.pdf | |
| TC4428MJA | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8CDIP | TC4428MJA.pdf | |
| S-1711A2J15-I6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 2.85V 150mA SNT-6A | S-1711A2J15-I6T1U.pdf |