| Manufacturer Part Number: | M5010035V |
|---|---|
| Manufacturer: | Crydom Co. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 100A (DC) Bridge, Single Phase - All SCRs Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M5010035V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M5010035V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide Declaration of Conformity | |
| 3D Model | M50 Series, Circuit 3.sat M50 Series, Circuit 3.dwg M50 Series, Circuit 3.stp | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Crydom Co. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Bridge, Single Phase - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 4 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A (DC) | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1500A @ 60Hz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M5010035V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M5010035V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Crydom Co. all series components. The condition of M5010035V is new and unused, you can buy M5010035V Crydom Co. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M5010035V.
| CD214B-F2100 | DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA | CD214B-F2100.pdf | |
| 8N4DV85AC-0098CDI | VCXO IC 130MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0098CDI.pdf | |
| A42MX16-1PQ160I | IC FPGA 125 I/O 160QFP | A42MX16-1PQ160I.pdf | |
| EPF10K50SQC208-2 | IC FPGA 147 I/O 208QFP | EPF10K50SQC208-2.pdf | |
| 5SGXEA7H2F35C2N | IC FPGA 552 I/O 1152FBGA | 5SGXEA7H2F35C2N.pdf | |
| PIC18F85J11T-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F85J11T-I/PT.pdf | |
| R5F51104ADFL#30 | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F51104ADFL#30.pdf | |
| 74ABT574AD,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | 74ABT574AD,112.pdf | |
| TPS3707-50DGNG4 | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-MSOP-PowerPad | TPS3707-50DGNG4.pdf | |
| ISL6269ACRZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-QFN (4x4) | ISL6269ACRZ.pdf | |
| LT3439EFE#PBF | Push-Pull Switching Regulator IC Positive, Isolation Capable Fixed 1 Output 1A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT3439EFE#PBF.pdf | |
| AP2127K-1.5TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA SOT-23-5 | AP2127K-1.5TRG1.pdf | |
| L79M05T-E | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 500mA TP-3H | L79M05T-E.pdf |