| Manufacturer Part Number: | M5010045V |
|---|---|
| Manufacturer: | Crydom Co. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 100A (DC) 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M5010045V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M5010045V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide Declaration of Conformity | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Crydom Co. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | 1-Phase Controller - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 100A (DC) | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1500A @ 60Hz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M5010045V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M5010045V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Crydom Co. all series components. The condition of M5010045V is new and unused, you can buy M5010045V Crydom Co. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M5010045V.
| GDZ9V1B-E3-18 | Zener Diode 9.1V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ9V1B-E3-18.pdf | |
| SMBJ5916C/TR13 | Zener Diode 4.3V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5916C/TR13.pdf | |
| S6X8TS2RP | SCR 600V 800mA Sensitive Gate Surface Mount SOT-223 | S6X8TS2RP.pdf | |
| STY130NF20D | MOSFET N-CH 200V 130A MAX247 | STY130NF20D.pdf | |
| MAX19538ETL+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-TQFN-EP (5x5) | MAX19538ETL+.pdf | |
| A54SX72A-FGG484I | IC FPGA 360 I/O 484FBGA | A54SX72A-FGG484I.pdf | |
| TSV732IST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MiniSO | TSV732IST.pdf | |
| EL5132ISZ-T13 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5132ISZ-T13.pdf | |
| GS2970AIBTE3 | IC SDI RECEIVER SMPTE 100BGA | GS2970AIBTE3.pdf | |
| N74F132N,602 | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-DIP | N74F132N,602.pdf | |
| 7025L20JI8 | IC SRAM 128KBIT 20NS 84PLCC | 7025L20JI8.pdf | |
| S-8250AAJ-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SNT-6A | S-8250AAJ-I6T1U.pdf | |
| MAX6385XS31D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6385XS31D2-T.pdf | |
| MAX5053AEUA+T | Boost Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-uMAX | MAX5053AEUA+T.pdf | |
| MPQ2459GJ-AEC1-P | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.81V 1 Output 500mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | MPQ2459GJ-AEC1-P.pdf |