| Manufacturer Part Number: | M505042V |
|---|---|
| Manufacturer: | Crydom Co. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 50A (DC) 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M505042V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M505042V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Crydom Co. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Structure | 1-Phase Controller - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 50A (DC) | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 600A @ 60Hz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M505042V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M505042V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Crydom Co. all series components. The condition of M505042V is new and unused, you can buy M505042V Crydom Co. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M505042V.
| BZB984-C2V7,115 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 2.7V 265mW ±5% SOT-663 | BZB984-C2V7,115.pdf | |
| SMAZ15-TP | Zener Diode 15V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAZ15-TP.pdf | |
| DL5237B-TP | Zener Diode 8.2V 500mW ±5% Surface Mount Mini MELF | DL5237B-TP.pdf | |
| TZX4V7C-TR | Zener Diode 4.7V 500mW Through Hole DO-35 | TZX4V7C-TR.pdf | |
| ACZRC5350B-G | Zener Diode 13V 5W ±5% Surface Mount DO-214AB, (SMC) | ACZRC5350B-G.pdf | |
| MMSZ5241B-7 | Zener Diode 11V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ5241B-7.pdf | |
| 2N5064RLRM | SCR 200V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | 2N5064RLRM.pdf | |
| UNR92AEG0L | TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 | UNR92AEG0L.pdf | |
| SI5325C-B-GM | IC UP-PROG CLK MULTIPLIER 36QFN | SI5325C-B-GM.pdf | |
| 8N4Q001EG-105LCDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 150MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-105LCDI8.pdf | |
| STM32F105RCT6V | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 72MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | STM32F105RCT6V.pdf | |
| TS271AID | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | TS271AID.pdf | |
| SN74ABTH16245DLG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74ABTH16245DLG4.pdf | |
| SN74AS32NSR | OR Gate IC 4 Channel 14-SO | SN74AS32NSR.pdf | |
| XC6121A226ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A226ER-G.pdf |