| Manufacturer Part Number: | M505045V |
|---|---|
| Manufacturer: | Crydom Co. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 50A (DC) 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M505045V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M505045V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | SCR Module Selection Guide Declaration of Conformity | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Crydom Co. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | 1-Phase Controller - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 50A (DC) | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 600A @ 60Hz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M505045V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M505045V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Crydom Co. all series components. The condition of M505045V is new and unused, you can buy M505045V Crydom Co. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M505045V.
| VS-93MT160KPBF | POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK | VS-93MT160KPBF.pdf | |
| MRF1518NT1 | RF Mosfet LDMOS 12.5V 150mA 520MHz 13dB 8W PLD-1.5 | MRF1518NT1.pdf | |
| SI5338G-A-GM | IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN | SI5338G-A-GM.pdf | |
| 8N4DV85EC-0166CDI8 | VCXO IC 100MHz, 95MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0166CDI8.pdf | |
| LTC2181IUP#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2181IUP#PBF.pdf | |
| ATF1502ASV-15AI44 | IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP | ATF1502ASV-15AI44.pdf | |
| USB2534I-1080AEN | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 6-SQFN (6x6) | USB2534I-1080AEN.pdf | |
| ICL3222EIV-T | 2/2 Transceiver Full RS232 20-TSSOP | ICL3222EIV-T.pdf | |
| EL5372IUZ-T7 | Differential Amplifier 3 Circuit 24-QSOP | EL5372IUZ-T7.pdf | |
| EL8170ISZ-T7 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | EL8170ISZ-T7.pdf | |
| SN7404NE4 | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | SN7404NE4.pdf | |
| 24C00T-I/MNY | IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8TDFN | 24C00T-I/MNY.pdf | |
| IDT71P72804S167BQG | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA | IDT71P72804S167BQG.pdf | |
| MIC94067YML-TR | IC PWR SWITCH DUAL HI SIDE 8-MLF | MIC94067YML-TR.pdf | |
| ISL88012IH531Z-T7A | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel SOT-23-5 | ISL88012IH531Z-T7A.pdf |