| Manufacturer Part Number: | MA2C71900A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 500mA Through Hole DO-34 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MA2C71900A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MA2C71900A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Wearables Technology Components | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 500mA | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 35V | |
| Capacitance @ Vr, F | 60pF @ 0V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AG, DO-34, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-34 | |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MA2C71900A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MA2C71900A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of MA2C71900A is new and unused, you can buy MA2C71900A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MA2C71900A.
| VS-1KAB20E | RECTIFIER BRIDGE 200V 2.0A D-38 | VS-1KAB20E.pdf | |
| JANTX1N6626US | DIODE GEN PURP 200V 1.75A D5B | JANTX1N6626US.pdf | |
| JANTXV1N972D-1 | Zener Diode 30V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N972D-1.pdf | |
| S2040R | SCR 200V 40A Standard Recovery Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab | S2040R.pdf | |
| IRF6714MTR1PBF | MOSFET N-CH 25V 29A DIRECTFET | IRF6714MTR1PBF.pdf | |
| 8N4SV75LC-0007CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0007CDI8.pdf | |
| 8N4SV76KC-0010CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76KC-0010CDI.pdf | |
| ADS5545IRGZT | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS5545IRGZT.pdf | |
| 20-101-1329 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 3000 22.1MHz 256KB 512KB (Internal), 1MB (External) | 20-101-1329.pdf | |
| PIC16F1827-I/ML | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16F1827-I/ML.pdf | |
| TLC073CDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 14-SOIC | TLC073CDR.pdf | |
| ZL2006ALNFT | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus, SMBus DC-DC Controller IC 36-QFN (6x6) | ZL2006ALNFT.pdf | |
| LTC3526LBEDC#TRPBF | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.5V 1 Output 550mA (Switch) 6-WFDFN Exposed Pad | LTC3526LBEDC#TRPBF.pdf | |
| TPS79901YZUR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 6.5 V 200mA 5-DSBGA | TPS79901YZUR.pdf | |
| TPS51610RHBT | D-CAP+™ Controller, Intel IMVP-6+ Voltage Regulator IC 1 Output 32-VQFN (5x5) | TPS51610RHBT.pdf |