| Manufacturer Part Number: | MB254W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 25A 400V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB254W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB254W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Nov/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MB-35W | |
| Supplier Device Package | MB-35W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB254W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB254W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MB254W is new and unused, you can buy MB254W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB254W.
| VS-80PFR140W | Diode Standard 1400V (1.4kV) 80A Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-80PFR140W.pdf | |
| PDTC143EU,115 | TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 | PDTC143EU,115.pdf | |
| ADSP-21488BSWZ-4A | IC CCD SIGNAL PROCESSOR 100LQFP | ADSP-21488BSWZ-4A.pdf | |
| 5SGSMD3H2F35I2LN | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGSMD3H2F35I2LN.pdf | |
| S6E1B84FHAGV20000 | ARM® Cortex®-M0+ FM0+ S6E1B8 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 304KB (304K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | S6E1B84FHAGV20000.pdf | |
| ST7FMC1K6TCE | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST7FMC1K6TCE.pdf | |
| MAX5167LCCM+ | Sample and Hold Amplifier 32 Circuit 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX5167LCCM+.pdf | |
| 74LV14BQ,115 | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-DHVQFN (2.5x3) | 74LV14BQ,115.pdf | |
| S25FL116K0XNFV010 | IC FLASH 16MBIT SPI CMOS 8WSON | S25FL116K0XNFV010.pdf | |
| UCC37323PE4 | IC DUAL HS POWER FET DRIVER 8DIP | UCC37323PE4.pdf | |
| MIC4422BM | IC DRIVER MOSFET 9A LOSIDE 8SOIC | MIC4422BM.pdf | |
| LT1725IS#TRPBF | Flyback Regulator Positive or Negative, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | LT1725IS#TRPBF.pdf | |
| LMR14203XMKX/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.765V 1 Output 300mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LMR14203XMKX/NOPB.pdf |