| Manufacturer Part Number: | MB3035S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 35V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB3035S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB3035S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 35V | |
| Capacitance @ Vr, F | 980pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB3035S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB3035S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MB3035S-E3/4W is new and unused, you can buy MB3035S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB3035S-E3/4W.
| DZ23C33-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 33V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C33-E3-08.pdf | |
| BZX84C30-HE3-18 | Zener Diode 30V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C30-HE3-18.pdf | |
| VS-VSKT56/16 | SCR Module 1600V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKT56/16.pdf | |
| MAX1003CAX+ | 6 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 36-SSOP | MAX1003CAX+.pdf | |
| MAX118CPI+ | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Flash 28-PDIP | MAX118CPI+.pdf | |
| 10AS066H2F34E2SG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 660K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FCBGA (35x35) | 10AS066H2F34E2SG.pdf | |
| MAX4523EUE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-TSSOP | MAX4523EUE+T.pdf | |
| ALD2711BPAL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | ALD2711BPAL.pdf | |
| TL061IDRG4 | J-FET Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | TL061IDRG4.pdf | |
| MUSES8820D | Audio Amplifier 2 Circuit 8-DIP | MUSES8820D.pdf | |
| MAX951ESA | Amplifier, Comparator, Reference IC Smart Card 8-SOIC | MAX951ESA.pdf | |
| 74AHCT32PW,118 | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74AHCT32PW,118.pdf | |
| ADN4605ABPZ | Crosspoint Switch 1 x 40:40 352-BGA-EP (35x35) | ADN4605ABPZ.pdf | |
| MP4027GJ-Z | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback PWM Dimming TSOT-23-8 | MP4027GJ-Z.pdf | |
| TL3845D | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | TL3845D.pdf |