| Manufacturer Part Number: | MB3045S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9810 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB3045S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB3045S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB3045S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB3045S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MB3045S-E3/8W is new and unused, you can buy MB3045S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB3045S-E3/8W.
| BZV85-C4V3,133 | Zener Diode 4.3V 1.3W ±5% Through Hole DO-204AL | BZV85-C4V3,133.pdf | |
| CZRT5239B-G | Zener Diode 9.1V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | CZRT5239B-G.pdf | |
| ZPY5V1-TR | Zener Diode 5.1V 1.3W ±6% Through Hole DO-41 | ZPY5V1-TR.pdf | |
| SI4618DY-T1-E3 | MOSFET 2N-CH 30V 8A 8-SOIC | SI4618DY-T1-E3.pdf | |
| IPI100N06S3-04 | MOSFET N-CH 55V 100A TO-262 | IPI100N06S3-04.pdf | |
| ZL30253LDF1 | IC JITTER ATTENUATOR 3I/O 32QFN | ZL30253LDF1.pdf | |
| XA6SLX25-2FTG256Q | IC FPGA 186 I/O 256FTGBGA | XA6SLX25-2FTG256Q.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-660E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-660E1.pdf | |
| CY8C26443-24SXI | M8C PSOC®1 CY8C26xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SOIC | CY8C26443-24SXI.pdf | |
| TS5A3157YZPR | 1 Circuit IC Switch 2:1 10 Ohm 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | TS5A3157YZPR.pdf | |
| SN74LVC2G17YEPR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-DSBGA, 6-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC2G17YEPR.pdf | |
| 74AHCT257D-Q100J | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO | 74AHCT257D-Q100J.pdf | |
| MTFC8GLVEA-IT TR | IC FLASH 64GBIT 153WFBGA | MTFC8GLVEA-IT TR.pdf | |
| LM3704XCMMX-308/NOPB | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 10-VSSOP | LM3704XCMMX-308/NOPB.pdf | |
| HIP6311ACBZA | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-SOIC W | HIP6311ACBZA.pdf |