| Manufacturer Part Number: | MB3505W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 35A 50V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB3505W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB3505W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Nov/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MB-35W | |
| Supplier Device Package | MB-35W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB3505W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB3505W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MB3505W is new and unused, you can buy MB3505W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB3505W.
| BAS 40-06 B5003 | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 40V 120mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAS 40-06 B5003.pdf | |
| VS-20TQ045STRRPBF | Diode Schottky 45V 20A Surface Mount D2PAK | VS-20TQ045STRRPBF.pdf | |
| C782LE | SCR Module 2500V 3610A Single Chassis Mount TO-200AF | C782LE.pdf | |
| ZTX792ASTZ | TRANS PNP 70V 2A E-LINE | ZTX792ASTZ.pdf | |
| DRC3143Z0L | TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 | DRC3143Z0L.pdf | |
| BLF8G09LS-400PGWQ | RF Mosfet LDMOS (Dual), Common Source 28V 3.4A 718.5MHz ~ 725.5MHz 20.6dB 95W CDFM8 | BLF8G09LS-400PGWQ.pdf | |
| ALD910022SALI | MOSFET DUAL SAB 2.2V 8SOIC | ALD910022SALI.pdf | |
| LMX2433TM/NOPB | IC SYNTHESIZER DL 3.6GHZ 20TSSOP | LMX2433TM/NOPB.pdf | |
| 8N4SV75LC-0037CDI | VCXO IC 500MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0037CDI.pdf | |
| MAX186CEWP | Data Acquisition 12 bit 133k Serial 20-SOIC W | MAX186CEWP.pdf | |
| DAC7802LU | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC | DAC7802LU.pdf | |
| A54SX32A-1PQG208I | IC FPGA 174 I/O 208QFP | A54SX32A-1PQG208I.pdf | |
| MSP430G2403IPW28R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-TSSOP | MSP430G2403IPW28R.pdf | |
| MB89697BPFM-G-116-BNDE1 | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-116-BNDE1.pdf | |
| DS80C320-ECG/T&R | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz ROMless 44-TQFP (10x10) | DS80C320-ECG/T&R.pdf |