| Manufacturer Part Number: | MB3510W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 35A 1000V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB3510W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB3510W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Nov/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1000V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MB-35W | |
| Supplier Device Package | MB-35W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB3510W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB3510W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MB3510W is new and unused, you can buy MB3510W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB3510W.
| B360-13 | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount SMC | B360-13.pdf | |
| 1N5363E3/TR13 | Zener Diode 30V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5363E3/TR13.pdf | |
| APTGT50TA60PG | IGBT Module Trench Field Stop Three Phase 600V 80A 176W Chassis Mount SP6-P | APTGT50TA60PG.pdf | |
| J110_D75Z | JFET N-Channel 25V 10mA @ 15V 625mW Through Hole TO-92-3 | J110_D75Z.pdf | |
| 8N3Q001KG-0103CDI8 | Clock Oscillator IC 240MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0103CDI8.pdf | |
| ADC3223IRGZ25 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADC3223IRGZ25.pdf | |
| DAC8551IDGKRG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | DAC8551IDGKRG4.pdf | |
| LFECP33E-3F672I | IC FPGA 496 I/O 672FBGA | LFECP33E-3F672I.pdf | |
| PIC18LF43K22-I/P | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18LF43K22-I/P.pdf | |
| MB90F345CAPF-G-JNE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F345CAPF-G-JNE1.pdf | |
| MAX4588CPI | IC MUX DUAL RF VIDEO 4CH 28-DIP | MAX4588CPI.pdf | |
| TS12A4514DG4 | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 8-SOIC | TS12A4514DG4.pdf | |
| SN74ABTH16245DL | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74ABTH16245DL.pdf | |
| SN74LS90DG4 | IC COUNTER DECADE 4BIT 14SOIC | SN74LS90DG4.pdf | |
| LT1963ES8-1.8#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1.5A 8-SOIC | LT1963ES8-1.8#PBF.pdf |