| Manufacturer Part Number: | MB351W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 35A 100V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB351W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB351W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Nov/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 100V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MB-35W | |
| Supplier Device Package | MB-35W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB351W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB351W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MB351W is new and unused, you can buy MB351W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB351W.
| VS-60CPU04-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 30A Through Hole TO-247-3 | VS-60CPU04-N3.pdf | |
| BAS16-G | DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23 | BAS16-G.pdf | |
| 8N4SV76AC-0115CDI | VCXO IC 175MHz 6-CLCC | 8N4SV76AC-0115CDI.pdf | |
| 8N3SV76KC-0104CDI | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0104CDI.pdf | |
| MX574AJP+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-PLCC (11.51x11.51) | MX574AJP+.pdf | |
| A3P1000L-PQG208 | IC FPGA 154 I/O 208QFP | A3P1000L-PQG208.pdf | |
| XCV200E-6FG256I | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XCV200E-6FG256I.pdf | |
| PIC16C64A-04E/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 44-TQFP (10x10) | PIC16C64A-04E/PT.pdf | |
| 72205LB15PF8 | IC FIFO 256X18 SYNC 15NS 64-TQFP | 72205LB15PF8.pdf | |
| MCP73832T-2ATI/MC | IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 8DFN | MCP73832T-2ATI/MC.pdf | |
| MAX16913GEE+T | Current Sense Amp, Current Switch PMIC 16-QSOP | MAX16913GEE+T.pdf |