| Manufacturer Part Number: | MB352W |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECTIFIER BRIDGE 200V 35A MB-W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB352W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB352W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Cert of Compliance | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MB-W | |
| Supplier Device Package | MB-W | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB352W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB352W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Diodes Incorporated all series components. The condition of MB352W is new and unused, you can buy MB352W Diodes Incorporated with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB352W.
| SARS01 | DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL | SARS01.pdf | |
| MBRF7H45HE3/45 | Diode Schottky 45V 7.5A Through Hole ITO-220AC | MBRF7H45HE3/45.pdf | |
| MC9S08DV60MLH | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MC9S08DV60MLH.pdf | |
| SN74LV245ADWG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LV245ADWG4.pdf | |
| CY74FCT573CTSOCT | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | CY74FCT573CTSOCT.pdf | |
| MT48H8M16LFB4-10 | IC SDRAM 128MBIT 100MHZ 54VFBGA | MT48H8M16LFB4-10.pdf | |
| LM5115SDX/NOPB | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 16-WSON (5x5) | LM5115SDX/NOPB.pdf | |
| LTC2965CDD#PBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-DFN (3x3) | LTC2965CDD#PBF.pdf | |
| ADM811MARTZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143-4 | ADM811MARTZ-REEL.pdf | |
| TL431BVDG | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.4% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TL431BVDG.pdf |