| Manufacturer Part Number: | MB356W |
|---|---|
| Manufacturer: | Micro Commercial Co |
| Product Category: | Diodes - Bridge Rectifiers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RECT BRIDGE 35A 600V WIRE LEADS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MB356W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MB356W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Nov/2013 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Bridge Rectifiers | |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Single Phase | |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V | |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 35A | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 4-Square, MB-35W | |
| Supplier Device Package | MB-35W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MB356W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MB356W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Micro Commercial Co all series components. The condition of MB356W is new and unused, you can buy MB356W Micro Commercial Co with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MB356W.
| NSDEMN11XV6T1 | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA (DC) Surface Mount SOT-563, SOT-666 | NSDEMN11XV6T1.pdf | |
| BAV 99 E6433 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV 99 E6433.pdf | |
| MMSZ4717-HE3-08 | Zener Diode 43V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4717-HE3-08.pdf | |
| 1N4564RB | Zener Diode 7.5V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N4564RB.pdf | |
| FDS3601 | MOSFET 2N-CH 100V 1.3A 8SOIC | FDS3601.pdf | |
| 8N3Q001FG-1114CDI8 | Clock Oscillator IC 300MHz, 350MHz, 400MHz, 533MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1114CDI8.pdf | |
| EP3C5F256C6 | IC FPGA 182 I/O 256FBGA | EP3C5F256C6.pdf | |
| EPF10K200EBC600-3 | IC FPGA 470 I/O 600BGA | EPF10K200EBC600-3.pdf | |
| 5SGXEA3K1F35C2L | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA3K1F35C2L.pdf | |
| LAN9116-MT | Ethernet Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 100-TQFP (14x20) | LAN9116-MT.pdf | |
| HIN202CBN | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | HIN202CBN.pdf | |
| MAX4469EKA+T | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB SOT-23-8 | MAX4469EKA+T.pdf | |
| LT1496IS#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1496IS#TRPBF.pdf | |
| 74ACT11257DW | Multiplexer 4 x 2:1 20-SOIC | 74ACT11257DW.pdf | |
| SN74ALVCH162835DLR | IC UNIV BUS DVR 18BIT 56SSOP | SN74ALVCH162835DLR.pdf |