| Manufacturer Part Number: | MBR10100CT-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 5A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBR10100CT-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBR10100CT-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBR10100CT-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBR10100CT-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBR10100CT-M3/4W is new and unused, you can buy MBR10100CT-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBR10100CT-M3/4W.
| DSS2X200-0008D | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 8V 200A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | DSS2X200-0008D.pdf | |
| GSD2004W-G3-18 | DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD123 | GSD2004W-G3-18.pdf | |
| PDTD114ETVL | TRANS PREBIAS NPN 0.425W | PDTD114ETVL.pdf | |
| SIR862DP-T1-GE3 | MOSFET N-CH 25V 50A PPAK SO-8 | SIR862DP-T1-GE3.pdf | |
| IRGP4760DPBF | IGBT 650V 90A 325W Through Hole TO-247AC | IRGP4760DPBF.pdf | |
| NBSG14BAR2 | Clock Fanout Buffer (Distribution), Data IC 12GHz 16-LBGA, FCBGA | NBSG14BAR2.pdf | |
| ISL90460UIH527-TK | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-5 | ISL90460UIH527-TK.pdf | |
| LTC2630CSC6-LM8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | LTC2630CSC6-LM8#TRPBF.pdf | |
| A54SX72A-PQ208M | IC FPGA 171 I/O 208QFP | A54SX72A-PQ208M.pdf | |
| SN65MLVD047AD | 4/0 Driver LVDS, Multipoint 16-SOIC | SN65MLVD047AD.pdf | |
| PCA9555DB,118 | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-SSOP | PCA9555DB,118.pdf | |
| CPC7581BB | Telecom IC Line Card Access Switch 16-SOIC | CPC7581BB.pdf | |
| IS62WV2568BLL-55HLI-TR | IC SRAM 2MBIT 55NS 32STSOP | IS62WV2568BLL-55HLI-TR.pdf | |
| XC6108C43AGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C43AGR-G.pdf | |
| S-8520D31MC-BVQT2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520D31MC-BVQT2G.pdf |