| Manufacturer Part Number: | MBR1090CT-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBR1090CT-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBR1090CT-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBR1090CT-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBR1090CT-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBR1090CT-M3/4W is new and unused, you can buy MBR1090CT-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBR1090CT-M3/4W.
| CMSH1-60M TR13 | DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA | CMSH1-60M TR13.pdf | |
| IXHH40N150HV | SCR 1500V Standard Recovery Through Hole TO-247HV | IXHH40N150HV.pdf | |
| LMX2320TM | IC FREQ SYNTH 2.0GHZ 20-TSSOP | LMX2320TM.pdf | |
| 8N3DV85FC-0052CDI8 | VCXO IC 425MHz, 212.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0052CDI8.pdf | |
| AD5821BCBZ-REEL | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 9-WLCSP (1.52 x 1.69) | AD5821BCBZ-REEL.pdf | |
| 5SGSMD6K1F40I2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSMD6K1F40I2N.pdf | |
| PCF8575CRGER | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-VQFN (4x4) | PCF8575CRGER.pdf | |
| CPC7592BA | Telecom IC Line Card Access Switch 16-SOIC | CPC7592BA.pdf | |
| SN74AHC273DWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74AHC273DWR.pdf | |
| SN74AS805BDWRE4 | NOR Gate IC 6 Channel 20-SOIC | SN74AS805BDWRE4.pdf | |
| MCP73871T-2CCI/ML | IC USB/AC BATT CHRGR W/PPM 20QFN | MCP73871T-2CCI/ML.pdf | |
| UCC28089DR | Push-Pull Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UCC28089DR.pdf |