| Manufacturer Part Number: | MBR20100CT-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBR20100CT-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBR20100CT-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| PCN Assembly/Origin | New subcontractor 06/Apr/2016 | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBR20100CT-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBR20100CT-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBR20100CT-M3/4W is new and unused, you can buy MBR20100CT-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBR20100CT-M3/4W.
| 8N3DV85KC-0048CDI8 | VCXO IC 159.375MHz, 155.52MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0048CDI8.pdf | |
| 8N4Q001LG-0036CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0036CDI.pdf | |
| TLV5636CDGKG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | TLV5636CDGKG4.pdf | |
| MSP430F2491TPMR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F2491TPMR.pdf | |
| 74VHC4052WMX | 2 Circuit IC Switch 4:1 100 Ohm 16-SOIC | 74VHC4052WMX.pdf | |
| MAX14782EATA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-TDFN-EP (3x3) | MAX14782EATA+T.pdf | |
| LTC1069-6CS8#PBF | IC FILTR 8TH ORDER LOWPASS 8SOIC | LTC1069-6CS8#PBF.pdf | |
| CD74ACT240E | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | CD74ACT240E.pdf | |
| PI74FCT245CTQE | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-QSOP | PI74FCT245CTQE.pdf | |
| SY10E116JC-TR | IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC | SY10E116JC-TR.pdf | |
| IS43TR81280BL-107MBLI | IC DDR3L 1GB 1.35V 1866MTS 78BGA | IS43TR81280BL-107MBLI.pdf | |
| MT47H32M16BN-25E IT:D TR | IC DDR2 SDRAM 512MBIT 84FBGA | MT47H32M16BN-25E IT:D TR.pdf | |
| NCP1215ASNT1 | Converter Offline Flyback Topology 6-TSOP | NCP1215ASNT1.pdf | |
| INA197AQDBVRQ1 | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23-5 | INA197AQDBVRQ1.pdf | |
| MIC2042-1BTS-TR | IC DISTRIBUTION SW SGL 14-TSSOP | MIC2042-1BTS-TR.pdf |