| Manufacturer Part Number: | MBR3045CT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBR3045CT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBR3045CT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 45V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBR3045CT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBR3045CT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBR3045CT-E3/4W is new and unused, you can buy MBR3045CT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBR3045CT-E3/4W.
| IRFBE30L | MOSFET N-CH 800V 4.1A TO-262 | IRFBE30L.pdf | |
| 8N3SV75FC-0137CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0137CDI8.pdf | |
| 8N3DV85KC-0010CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0010CDI8.pdf | |
| M1A3P1000-FG144M | IC FPGA 97 I/O 144GBGA | M1A3P1000-FG144M.pdf | |
| IA88C00-PLC68I-R-01 | - Microcontroller IC 8-Bit 20MHz ROMless | IA88C00-PLC68I-R-01.pdf | |
| MCF54451VM240J | Coldfire V4 MCF5445x Microcontroller IC 32-Bit 240MHz ROMless 256-MAPBGA | MCF54451VM240J.pdf | |
| SN65LVDS2DBVT | 0/1 Receiver LVDS SOT-23-5 | SN65LVDS2DBVT.pdf | |
| SN74LS07DRG4 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Collector Output 14-SOIC | SN74LS07DRG4.pdf | |
| 74LVC1G97FZ4-7 | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input 6-DFN1410 (1.4x1.0) | 74LVC1G97FZ4-7.pdf | |
| MT29F2T08CUHBBM4-3RES:B | 256GX8 NAND FLASH PLASTIC COMMER | MT29F2T08CUHBBM4-3RES:B.pdf | |
| DS1810R-5+T&R | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | DS1810R-5+T&R.pdf | |
| MAX6732AUTSVD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-6 | MAX6732AUTSVD3+T.pdf | |
| LM336Z5X | Shunt Voltage Reference IC ±4% 400mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | LM336Z5X.pdf | |
| ISL8016IR18Z | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad | ISL8016IR18Z.pdf | |
| BD3532F-E2 | - Converter, DDR Voltage Regulator IC 1 Output 8-SOP | BD3532F-E2.pdf |