| Manufacturer Part Number: | MBRB10100-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRB10100-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRB10100-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRB10100-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRB10100-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRB10100-E3/4W is new and unused, you can buy MBRB10100-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRB10100-E3/4W.
| CDLL5532A | Zener Diode 12V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL5532A.pdf | |
| 1N4563B | Zener Diode 6.8V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N4563B.pdf | |
| TPCP8203(TE85L,F) | MOSFET 2N-CH 40V 4.7A PS-8 | TPCP8203(TE85L,F).pdf | |
| IRF9540STRL | MOSFET P-CH 100V 19A D2PAK | IRF9540STRL.pdf | |
| EP1S25F672C6 | IC FPGA 473 I/O 672FBGA | EP1S25F672C6.pdf | |
| VSC7512XMY | 8-PORT INDUSTRIAL IOT ETH SW WIT | VSC7512XMY.pdf | |
| LM2904VQPWRQ1 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | LM2904VQPWRQ1.pdf | |
| AD8639ARZ-REEL7 | Auto-Zero Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD8639ARZ-REEL7.pdf | |
| STR-L472 | Converter Offline Flyback Topology STA-10L | STR-L472.pdf | |
| BD7962FM-E2 | IC BRIDGE DRIVER PAR 36HSOP | BD7962FM-E2.pdf | |
| SE97TL,128 | Temp Monitoring System (Sensor), DIMM DDR Memory -40°C ~ 125°C Internal Sensor I²C/SMBus Output 8-HXSON (2x3) | SE97TL,128.pdf | |
| IFX2931GV50XUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA PG-DSO-8 | IFX2931GV50XUMA1.pdf | |
| S-1721A1215-I6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.2V, 1.5V 150mA SNT-6A | S-1721A1215-I6T1U.pdf |