| Manufacturer Part Number: | MBRB10100-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRB10100-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRB10100-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRB10100-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRB10100-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRB10100-M3/4W is new and unused, you can buy MBRB10100-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRB10100-M3/4W.
| VS-80CNQ040ASLPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 40A Surface Mount D-61-8-SL | VS-80CNQ040ASLPBF.pdf | |
| IXFH88N20Q | MOSFET N-CH 200V 88A TO-247 | IXFH88N20Q.pdf | |
| MAX5106EEE+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-QSOP | MAX5106EEE+.pdf | |
| DF70844AD80FPV | SH-2 SuperH® SH7080 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | DF70844AD80FPV.pdf | |
| KMPC8358EVVAGDG | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 740-TBGA (37.5x37.5) | KMPC8358EVVAGDG.pdf | |
| MAX389EWG | 2 Circuit IC Switch 4:1 3 kOhm 24-SOIC | MAX389EWG.pdf | |
| LT1078ISW#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 16-SO | LT1078ISW#TRPBF.pdf | |
| LT1013AMDREP | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LT1013AMDREP.pdf | |
| TL3844PE4 | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology Up to 500kHz 8-PDIP | TL3844PE4.pdf | |
| MAX5052BEUA | Converter Offline Boost, Flyback, SEPIC Topology 262kHz 8-uMAX | MAX5052BEUA.pdf | |
| AP431IANTR-G1 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | AP431IANTR-G1.pdf | |
| XC9519A12AZR-G | Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive and Negative (Dual Rail) Adjustable ±4V 2 Output 2A (Switch) 24-WFQFN Exposed Pad | XC9519A12AZR-G.pdf | |
| S-1313B32-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 200mA SC-82AB | S-1313B32-N4T1U3.pdf |