| Manufacturer Part Number: | MBRB10100-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRB10100-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRB10100-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRB10100-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRB10100-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRB10100-M3/8W is new and unused, you can buy MBRB10100-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRB10100-M3/8W.
| EGP20C-E3/73 | DIODE GEN PURP 150V 2A DO204AC | EGP20C-E3/73.pdf | |
| NB2304AI2DG | IC BUFFER CLOCK QUAD 3.3V 8-SOIC | NB2304AI2DG.pdf | |
| CY2X014LXI153T | Oscillator, Crystal IC 153.6MHz 6-CLCC | CY2X014LXI153T.pdf | |
| KAD2708L-21Q68 | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 68-QFN (10x10) | KAD2708L-21Q68.pdf | |
| EFM32GG232F1024-QFP64T | ARM® Cortex®-M3 Giant Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | EFM32GG232F1024-QFP64T.pdf | |
| PI2DBS212ZHE | IC MUX/DEMUX 2X2 28TQFN | PI2DBS212ZHE.pdf | |
| SN74LS368ADG4 | Buffer, Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SOIC | SN74LS368ADG4.pdf | |
| CBT16210DGG,512 | Bus Switch 10 x 1:1 48-TSSOP | CBT16210DGG,512.pdf | |
| UCC27538DBVT | IC GATE DRVR IGBT/MOSFET SOT23-6 | UCC27538DBVT.pdf | |
| AS3682-EA1 | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 400mA (Flash) 24-QFN (4x4) | AS3682-EA1.pdf | |
| S-13A1G22-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.2V 1A 6-HSOP | S-13A1G22-E6T1U3.pdf |