| Manufacturer Part Number: | MBRB10100CT-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRB10100CT-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRB10100CT-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRB10100CT-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRB10100CT-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRB10100CT-M3/4W is new and unused, you can buy MBRB10100CT-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRB10100CT-M3/4W.
| QRC0630R30 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 210A (DC) Chassis Mount Module | QRC0630R30.pdf | |
| 1N6079US | Diode Standard 50V 2A Surface Mount G-MELF (D-5C) | 1N6079US.pdf | |
| 1N3331B | Zener Diode 50V 50W ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3331B.pdf | |
| CTA12-1200BW | TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB | CTA12-1200BW.pdf | |
| APTGF50H60T3G | IGBT Module NPT Full Bridge Inverter 600V 65A 250W Chassis Mount SP3 | APTGF50H60T3G.pdf | |
| 2SK715V-AC | JFET N-Channel 10mA @ 5V 300mW Through Hole 3-SPA | 2SK715V-AC.pdf | |
| 8N4DV85BC-0134CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0134CDI.pdf | |
| TC1321EOATR | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | TC1321EOATR.pdf | |
| STM8AF6223PAU | STM8A STM8A Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | STM8AF6223PAU.pdf | |
| PIC24HJ32GP304-E/ML | PIC PIC® 24H Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC24HJ32GP304-E/ML.pdf | |
| BD3893FV-E2 | IC SIGNAL PROCESSOR 16SSOP | BD3893FV-E2.pdf | |
| 11500R-300 | Networking Interface 20-QFN (5x5) | 11500R-300.pdf | |
| SY88303BLMG | Limiting Amplifier 1 Circuit Differential 16-QFN-EP (3x3) | SY88303BLMG.pdf | |
| EL8200IY | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-MSOP | EL8200IY.pdf | |
| SN74S140DE4 | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOIC | SN74S140DE4.pdf |