| Manufacturer Part Number: | MBRB10100CT-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRB10100CT-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRB10100CT-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRB10100CT-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRB10100CT-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRB10100CT-M3/8W is new and unused, you can buy MBRB10100CT-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRB10100CT-M3/8W.
| SS10P3HM3_A/I | Diode Schottky 30V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) | SS10P3HM3_A/I.pdf | |
| 2SD2226KT146V | TRANS NPN 50V 0.15A SOT-346 | 2SD2226KT146V.pdf | |
| BSO064N03S | MOSFET N-CH 30V 12A 8DSO | BSO064N03S.pdf | |
| 8N4QV01KG-0031CDI | VCXO IC 80MHz, 100MHz, 125MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-0031CDI.pdf | |
| GAL22V10D-25LPN | IC CPLD 10MC 25NS 24DIP | GAL22V10D-25LPN.pdf | |
| SCAN928028TUFX/NOPB | 480Mbps Serializer 10 Input 1 Output 196-BGA (15x15) | SCAN928028TUFX/NOPB.pdf | |
| OPA2335AIDGKRG4 | Zero-Drift Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA2335AIDGKRG4.pdf | |
| UC3770AQTR | IC BRIDGE DRIVER PAR 28PLCC | UC3770AQTR.pdf | |
| STM6720SVWB6F | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 3 Channel SOT-23-6 | STM6720SVWB6F.pdf | |
| XC6123C522MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123C522MR-G.pdf | |
| UCC28231PWR | Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 14-TSSOP | UCC28231PWR.pdf | |
| MAX8640YELT16+T | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.6V 1 Output 500mA 6-WFDFN | MAX8640YELT16+T.pdf | |
| LA5774MP-E | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 1.26V 1 Output TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) | LA5774MP-E.pdf |