| Manufacturer Part Number: | MBRB1090-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRB1090-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRB1090-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRB1090-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRB1090-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRB1090-M3/4W is new and unused, you can buy MBRB1090-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRB1090-M3/4W.
| DSA120X200LB-TRR | Diode Array 2 Independent Schottky 200V 65A Surface Mount 9-SMD Module | DSA120X200LB-TRR.pdf | |
| ACZRM5230B-HF | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123FL | ACZRM5230B-HF.pdf | |
| NSBC143ZDP6T5G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 | NSBC143ZDP6T5G.pdf | |
| FPN560A_D26Z | TRANS NPN 60V 3A TO-226 | FPN560A_D26Z.pdf | |
| TPN1110ENH,L1Q | MOSFET N-CH 200V 7.2A 8TSON | TPN1110ENH,L1Q.pdf | |
| ZVN0124A | MOSFET N-CH 240V 0.16A TO92-3 | ZVN0124A.pdf | |
| MB90022PF-GS-325 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 100QFP | MB90022PF-GS-325.pdf | |
| UPD720210K8-BAF-A | IC HOST CTRLR USB 3.0 4PORT | UPD720210K8-BAF-A.pdf | |
| LM4859TL/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 30-uSMD | LM4859TL/NOPB.pdf | |
| BA2901KN-E2 | Comparator General Purpose Open Collector 16-VQFN (4x4) | BA2901KN-E2.pdf | |
| SN74ALS541-1DBRE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74ALS541-1DBRE4.pdf | |
| SN74AS241ANSRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74AS241ANSRG4.pdf | |
| MC10H332PG | IC DRIVER/RCVR DUAL BUS 20-DIP | MC10H332PG.pdf | |
| DS1350ABP-70 | IC NVSRAM 4MBIT 70NS 34PCM | DS1350ABP-70.pdf | |
| MT29F2G08AABWP-ET | IC FLASH 2GBIT 48TSOP | MT29F2G08AABWP-ET.pdf |