| Manufacturer Part Number: | MBRF10100-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10223 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 10A ITO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRF10100-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRF10100-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Trench MOS Barrier Schottky Rectifiers | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRF10100-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRF10100-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRF10100-E3/4W is new and unused, you can buy MBRF10100-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRF10100-E3/4W.
| ES2A-M3/5BT | DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA | ES2A-M3/5BT.pdf | |
| 1N3307RB | Zener Diode 8.2V 50W ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3307RB.pdf | |
| MCC250-08IO1 | SCR Module 800V 450A Series Connection - All SCRs Chassis Mount Y2-DCB | MCC250-08IO1.pdf | |
| BD533J | TRANS NPN 45V 8A TO-220 | BD533J.pdf | |
| IRGP4072DPBF | IGBT Trench 300V 70A 180W Through Hole TO-247AC | IRGP4072DPBF.pdf | |
| 87159AGLFT | IC CLOCK GEN 1-8 LVCMOS 56-TSSOP | 87159AGLFT.pdf | |
| 8N4SV75LC-0070CDI | VCXO IC 24.576MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0070CDI.pdf | |
| DS2167QN/T&R | IC PROC ADPCM 16/24/32K 28-PLCC | DS2167QN/T&R.pdf | |
| EP4CE22F17I7N | IC FPGA 153 I/O 256FBGA | EP4CE22F17I7N.pdf | |
| DSPIC30F4011-20I/P | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 48KB (16K x 24) FLASH 40-PDIP | DSPIC30F4011-20I/P.pdf | |
| ADM4850ARZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | ADM4850ARZ.pdf | |
| MC10H016FNG | IC COUNTER 4BIT BINARY 20PLCC | MC10H016FNG.pdf | |
| MC14555BD | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOIC | MC14555BD.pdf | |
| LTC4066EPF#TRPBF | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion 24-UTQFN-EP (4x4) | LTC4066EPF#TRPBF.pdf | |
| TPS73433DDCR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA 5-SOT | TPS73433DDCR.pdf |