| Manufacturer Part Number: | MBRF10100-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 10A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRF10100-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRF10100-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRF10100-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRF10100-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRF10100-M3/4W is new and unused, you can buy MBRF10100-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRF10100-M3/4W.
| HSM560JE3/TR13 | Diode Schottky 60V 5A Surface Mount DO-214AB | HSM560JE3/TR13.pdf | |
| S6G | Diode Standard 400V 6A Chassis, Stud Mount DO-4 | S6G.pdf | |
| 1N5234B BK | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5234B BK.pdf | |
| 1PMT4112E3/TR13 | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4112E3/TR13.pdf | |
| VWO36-08IO7 | SCR Module 800V 28A 3-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module | VWO36-08IO7.pdf | |
| ZVN0545ASTZ | MOSFET N-CH 450V 0.09A TO92-3 | ZVN0545ASTZ.pdf | |
| 83026AMILFT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 350MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 83026AMILFT.pdf | |
| 8N4SV75BC-0008CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0008CDI.pdf | |
| LTC2203CUK#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-QFN (7x7) | LTC2203CUK#TRPBF.pdf | |
| SAF-XC164GM-8F20F AA | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SAF-XC164GM-8F20F AA.pdf | |
| MAX336CWI+ | 1 Circuit IC Switch 16:1 400 Ohm 28-SOIC W | MAX336CWI+.pdf | |
| CY74FCT16240ATPACT | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | CY74FCT16240ATPACT.pdf | |
| S29JL064J55BHI000 | IC FLASH MEM 64MBIT R/W 48FBGA | S29JL064J55BHI000.pdf | |
| VIPER20ASPTR-E | Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 10-PowerSO | VIPER20ASPTR-E.pdf | |
| UCC27200ADDA | IC DVR HIGH/LOW SIDE 3A 8SOPWR | UCC27200ADDA.pdf |