| Manufacturer Part Number: | MBRF1090-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Through Hole ITO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MBRF1090-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MBRF1090-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | ITO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MBRF1090-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MBRF1090-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MBRF1090-M3/4W is new and unused, you can buy MBRF1090-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MBRF1090-M3/4W.
| BR1006SG-G | BRIDGE RECTIFIER 10A 600V BR8 RO | BR1006SG-G.pdf | |
| R9G00422XX | Diode Standard 400V 2200A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | R9G00422XX.pdf | |
| 8N3DV85AC-0155CDI | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0155CDI.pdf | |
| 8N4SV75LC-0045CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0045CDI.pdf | |
| X9116WM8 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 16 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | X9116WM8.pdf | |
| A3PN060-2VQ100I | IC FPGA 71 I/O 100VQFP | A3PN060-2VQ100I.pdf | |
| PIC16LF1847-E/P | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 18-PDIP | PIC16LF1847-E/P.pdf | |
| LM3S9U90-IQC80-A1 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9U90-IQC80-A1.pdf | |
| MAX3227EEUE+T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | MAX3227EEUE+T.pdf | |
| LT6015HS5#TRMPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail TSOT-23-5 | LT6015HS5#TRMPBF.pdf | |
| EL5424ILZ-T13 | Buffer Amplifier 12 Circuit Rail-to-Rail 32-QFN-EP | EL5424ILZ-T13.pdf | |
| CD74HC4017PWT | IC DECADE COUNTR/DIVIDER 16TSSOP | CD74HC4017PWT.pdf | |
| S-1004MA12I-I6T1U | Supervisor 1 Channel SNT-6A | S-1004MA12I-I6T1U.pdf | |
| KA336Z25BU | Shunt Voltage Reference IC ±1% 10mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | KA336Z25BU.pdf | |
| TPS62350YZGT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Programmable) 0.75V (1.05V, 1.35V) 1 Output 800mA 12-UFBGA, DSBGA | TPS62350YZGT.pdf |