| Manufacturer Part Number: | MC68040FE25V |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 25MHz 184-CQFP (31.3x31.3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68040FE25V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68040FE25V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 184-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 184-CQFP (31.3x31.3) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68040FE25V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68040FE25V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68040FE25V is new and unused, you can buy MC68040FE25V NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68040FE25V.
| MBRB1535CT-E3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB1535CT-E3/81.pdf | |
| STPS20L25CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 25V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STPS20L25CG-TR.pdf | |
| JAN1N5536CUR-1 | Zener Diode 16V 500mW ±2% Surface Mount | JAN1N5536CUR-1.pdf | |
| ADF4118BRUZ-RL7 | IC PLL RF FREQ SYNTHESZR 16TSSOP | ADF4118BRUZ-RL7.pdf | |
| M41T83ZMY6F | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 7B I²C, 2-Wire Serial 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) | M41T83ZMY6F.pdf | |
| PIC16LF1823T-I/ST | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-TSSOP | PIC16LF1823T-I/ST.pdf | |
| Z8F022AHH020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH | Z8F022AHH020EC00TR.pdf | |
| LM3S6633-IQC50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S6633-IQC50-A2.pdf | |
| SN75185DBR | 3/5 Transceiver RS232 20-SSOP | SN75185DBR.pdf | |
| TLK1201RCP | 1/1 Transceiver Full IEEE 802.3 64-HVQFP | TLK1201RCP.pdf | |
| AD9973BBCZRL | IC CCD SGNL PROC 14BIT 84CSBGA | AD9973BBCZRL.pdf | |
| SI3056-D-FS | Telecom IC Direct Access Arrangement (DAA) 16-SOIC | SI3056-D-FS.pdf | |
| 7132SA25L48B | IC SRAM 16KBIT 25NS 48LCC | 7132SA25L48B.pdf | |
| LM1117SX-ADJ/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 13.8 V 800mA DDPAK/TO-263-3 | LM1117SX-ADJ/NOPB.pdf |