| Manufacturer Part Number: | MC68040FE33V |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 33MHz 184-CQFP (31.3x31.3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68040FE33V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68040FE33V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 184-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 184-CQFP (31.3x31.3) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68040FE33V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68040FE33V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68040FE33V is new and unused, you can buy MC68040FE33V NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68040FE33V.
| JANTXV1N6073 | Diode Standard 50V 850mA Through Hole A-PAK | JANTXV1N6073.pdf | |
| AZ23B18-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 18V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B18-HE3-08.pdf | |
| 1N5351B | Zener Diode 14V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5351B.pdf | |
| SML4729A-E3/61 | Zener Diode 3.6V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4729A-E3/61.pdf | |
| JANTXV2N3997 | TRANS NPN 80V 10A TO111 | JANTXV2N3997.pdf | |
| 6V31023PGG | IC CLK BUFFER 2:1 167MHZ 16TSSOP | 6V31023PGG.pdf | |
| MAX128BCAI+T | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 8k I²C, Serial 28-SSOP | MAX128BCAI+T.pdf | |
| SN74S38DR | NAND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-SOIC | SN74S38DR.pdf | |
| NLVHC157ADR2G | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | NLVHC157ADR2G.pdf | |
| AS7C34096A-15JIN | IC SRAM 512K X 8 3.3V 36-SOJ | AS7C34096A-15JIN.pdf | |
| FAN4800ASMY | PFC IC Average Current 240kHz ~ 268kHz 16-SOP | FAN4800ASMY.pdf | |
| XC6123E517MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6123E517MR-G.pdf | |
| DS1236A-5N+ | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-PDIP | DS1236A-5N+.pdf | |
| ST715PU33R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 85mA 8-DFN (3x3) | ST715PU33R.pdf |