| Manufacturer Part Number: | MC68EC040FE25A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 25MHz 184-CQFP (31.3x31.3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68EC040FE25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68EC040FE25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 184-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 184-CQFP (31.3x31.3) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68EC040FE25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68EC040FE25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68EC040FE25A is new and unused, you can buy MC68EC040FE25A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68EC040FE25A.
| ACT108W-600D,135 | TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73 | ACT108W-600D,135.pdf | |
| BUK7605-30A,118 | MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK | BUK7605-30A,118.pdf | |
| MUBW50-12A8 | IGBT Module NPT Three Phase Inverter with Brake 1200V 85A 350W Chassis Mount E3 | MUBW50-12A8.pdf | |
| 8N4SV76EC-0031CDI8 | VCXO IC 80MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0031CDI8.pdf | |
| MAX197BENI | Data Acquisition 12 bit 100k Parallel 28-PDIP | MAX197BENI.pdf | |
| MCF51AC256BVLKE | Coldfire V1 MCF51AC Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (14x14) | MCF51AC256BVLKE.pdf | |
| ATSAME70N19A-ANT | ARM® Cortex®-M7 SAM E70 Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAME70N19A-ANT.pdf | |
| D17618ABG100V | SH-2 SuperH® SH Ethernet Microcontroller IC 32-Bit 100MHz ROMless 176-LFBGA (13x13) | D17618ABG100V.pdf | |
| 74LVTH16543MEAX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74LVTH16543MEAX.pdf | |
| CY7C1399BL-12ZXC | IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP | CY7C1399BL-12ZXC.pdf | |
| TPS61197DR | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 16-SOIC | TPS61197DR.pdf | |
| LTC3350EUHF#PBF | Supercapacitor Backup Controller PMIC 38-QFN (5x7) | LTC3350EUHF#PBF.pdf | |
| XC6122C340ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C340ER-G.pdf | |
| LTC3703EG-5#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3703EG-5#PBF.pdf | |
| LTC1539IGW#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 36-SSOP | LTC1539IGW#TRPBF.pdf |