| Manufacturer Part Number: | MC68EC040FE33A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 33MHz 184-CQFP (31.3x31.3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68EC040FE33A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68EC040FE33A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 184-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 184-CQFP (31.3x31.3) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68EC040FE33A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68EC040FE33A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68EC040FE33A is new and unused, you can buy MC68EC040FE33A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68EC040FE33A.
| MSB92ASWT1G | TRANS PNP 300V 0.5A SOT323 | MSB92ASWT1G.pdf | |
| MRF175GU | RF Mosfet 2 N-Channel (Dual) Common Source 28V 100mA 225MHz 14dB 200W 375-04, Style 2 | MRF175GU.pdf | |
| MRF5S21130HSR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.2A 2.11GHz ~ 2.17GHz 13.5dB 28W NI-880S | MRF5S21130HSR3.pdf | |
| RJU003N03T106 | MOSFET N-CH 30V 300MA SOT-323 | RJU003N03T106.pdf | |
| APTGT50A120TG | IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200V 75A 277W Chassis Mount SP4 | APTGT50A120TG.pdf | |
| MC100EP195FAG | Delay Line IC Programmable 1024 Tap 2.2ns ~ 12.2ns 32-LQFP | MC100EP195FAG.pdf | |
| 8N3QV01KG-0110CDI | VCXO IC 25MHz, 38.88MHz, 44.736MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0110CDI.pdf | |
| 8N4QV01LG-0162CDI | VCXO IC 100MHz, 98MHz, 102MHz, 99MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0162CDI.pdf | |
| ADS6244IRGZRG4 | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS6244IRGZRG4.pdf | |
| MCP4431T-503E/ST | Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 129 Taps I²C Interface 20-TSSOP | MCP4431T-503E/ST.pdf | |
| AT91SAM9G35-CU-999 | ARM9® SAM9G Microcontroller IC 16/32-Bit 400MHz 64KB (64K x 8) ROM 217-BGA (15x15) | AT91SAM9G35-CU-999.pdf | |
| C8051F305 | 8051 C8051F30x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) FLASH 11-QFN (3x3) | C8051F305.pdf | |
| HIN238IB | 4/4 Transceiver Full RS232 24-SOIC | HIN238IB.pdf | |
| TDA7382 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 25-Flexiwatt (Vertical) | TDA7382.pdf | |
| PI3C3306UEX | Bus Switch 1 x 1:1 8-MSOP | PI3C3306UEX.pdf |