| Manufacturer Part Number: | MC68LC040FE20A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 20MHz 184-CQFP (31.3x31.3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68LC040FE20A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68LC040FE20A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 184-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 184-CQFP (31.3x31.3) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68LC040FE20A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68LC040FE20A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68LC040FE20A is new and unused, you can buy MC68LC040FE20A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68LC040FE20A.
| 1N6634US | Zener Diode 3.9V 5W ±5% Surface Mount D-5B | 1N6634US.pdf | |
| BSC054N04NSGATMA1 | MOSFET N-CH 40V 81A TDSON-8 | BSC054N04NSGATMA1.pdf | |
| STGP30V60F | IGBT Trench Field Stop 600V 60A 260W Through Hole TO-220 | STGP30V60F.pdf | |
| 8N3QV01LG-1033CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 156.25MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-1033CDI8.pdf | |
| NAU7802SGI TR | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 16-SOP | NAU7802SGI TR.pdf | |
| XC5VLX220T-1FF1738C | IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA | XC5VLX220T-1FF1738C.pdf | |
| LFEC1E-4TN100C | IC FPGA 67 I/O 100TQFP | LFEC1E-4TN100C.pdf | |
| STM32F215VGT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F215VGT6.pdf | |
| PIC16C72-20E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SSOP | PIC16C72-20E/SS.pdf | |
| ISL32495EIUZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | ISL32495EIUZ-T7A.pdf | |
| TRS3223ECDW | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | TRS3223ECDW.pdf | |
| BA3308 | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 9-SIP | BA3308.pdf | |
| THS7001CPWP | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit 20-HTSSOP | THS7001CPWP.pdf | |
| LT1017CN8#PBF | Comparator General Purpose Pull Up 8-PDIP | LT1017CN8#PBF.pdf | |
| 93LC66AT-E/MS | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP | 93LC66AT-E/MS.pdf |