| Manufacturer Part Number: | MC68LC040FE25A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 25MHz 184-CQFP (31.3x31.3) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68LC040FE25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68LC040FE25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 184-BCQFP | |
| Supplier Device Package | 184-CQFP (31.3x31.3) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 24 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68LC040FE25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68LC040FE25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68LC040FE25A is new and unused, you can buy MC68LC040FE25A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68LC040FE25A.
| BAV70DW-7-F | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 75V 150mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 | BAV70DW-7-F.pdf | |
| 1SMA5917BT3G | Zener Diode 4.7V 1.5W ±5% Surface Mount SMA | 1SMA5917BT3G.pdf | |
| NZ9F4V3ST5G | Zener Diode 4.3V 200mW ±3% Surface Mount SOD-923 | NZ9F4V3ST5G.pdf | |
| EC103B1AP | SCR 200V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92 | EC103B1AP.pdf | |
| FJN3313RTA | TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 | FJN3313RTA.pdf | |
| MIXA81H1200EH | IGBT Module PT Full Bridge Inverter 1200V 120A 390W Chassis Mount E3 | MIXA81H1200EH.pdf | |
| 5PB1106CMGI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 200MHz 16-UFQFN | 5PB1106CMGI.pdf | |
| STM8S903F3P3 | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | STM8S903F3P3.pdf | |
| MB89697BPFM-G-241-BND | IC MCU 8BIT FFMC-8L-0.5 64LQFP | MB89697BPFM-G-241-BND.pdf | |
| COP8SAA716N9 | COP8 COP8™ 8SA Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (1K x 8) OTP 16-DIP | COP8SAA716N9.pdf | |
| ZLP32300H2832C | Z8 Crimzon™ ZLP Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) OTP 28-SSOP | ZLP32300H2832C.pdf | |
| SC28L194A1A,518 | IC UART QUAD 68PLCC | SC28L194A1A,518.pdf | |
| ACPL-C870-500E | Isolation Amplifier 1 Circuit Differential 8-SO Stretched | ACPL-C870-500E.pdf | |
| THS4121CDGNR | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | THS4121CDGNR.pdf | |
| LMC7211AIMX/NOPB | Comparator General Purpose Push-Pull 8-SOIC | LMC7211AIMX/NOPB.pdf |