| Manufacturer Part Number: | MC68LC040RC25A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 25MHz 179-PGA (47.24x47.24) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68LC040RC25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68LC040RC25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 179-BPGA | |
| Supplier Device Package | 179-PGA (47.24x47.24) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68LC040RC25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68LC040RC25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68LC040RC25A is new and unused, you can buy MC68LC040RC25A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68LC040RC25A.
| ZTX1147ASTOB | TRANS PNP 12V 4A E-LINE | ZTX1147ASTOB.pdf | |
| 8N4Q001FG-0083CDI | Clock Oscillator IC 160MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0083CDI.pdf | |
| DAC715U | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-SOIC | DAC715U.pdf | |
| XC6SLX9-2CPG196C | IC FPGA 106 I/O 196CSBGA | XC6SLX9-2CPG196C.pdf | |
| SP232ACN-L/TR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | SP232ACN-L/TR.pdf | |
| BU2090 | 1/0 Driver 16-DIP | BU2090.pdf | |
| PCA9674PW,112 | I/O Expander 8 I²C 1MHz 16-TSSOP | PCA9674PW,112.pdf | |
| THS4001CDR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4001CDR.pdf | |
| SN74BCT2241NSR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74BCT2241NSR.pdf | |
| CD74HC00EE4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-PDIP | CD74HC00EE4.pdf | |
| CY7C1354SV25-166AXC | IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP | CY7C1354SV25-166AXC.pdf | |
| MAX6316LUK29BX/V+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6316LUK29BX/V+T.pdf | |
| S-8358B33MC-NQST2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8358B33MC-NQST2G.pdf | |
| EL7642AILTZ-T13 | - Converter, TFT LCD Voltage Regulator IC 7 Output 32-TQFN-EP (5x5) | EL7642AILTZ-T13.pdf |