| Manufacturer Part Number: | MC68LC040RC33A |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68040 Microprocessor IC M680x0 1 Core, 32-Bit 33MHz 179-PGA (47.24x47.24) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MC68LC040RC33A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MC68LC040RC33A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 03/Oct/2012 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP | |
| Series | M680x0 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68040 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 179-BPGA | |
| Supplier Device Package | 179-PGA (47.24x47.24) | |
| Additional Interfaces | SCI, SPI | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MC68LC040RC33A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MC68LC040RC33A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of MC68LC040RC33A is new and unused, you can buy MC68LC040RC33A NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MC68LC040RC33A.
| CZRQR52C18-HF | Zener Diode 18V 125mW ±5% Surface Mount 0402 | CZRQR52C18-HF.pdf | |
| SMBJ4750CE3/TR13 | Zener Diode 27V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4750CE3/TR13.pdf | |
| FMY4AT148 | TRANS NPN/PNP DARL 50V 5SMT | FMY4AT148.pdf | |
| 2SB1590KT146Q | TRANS PNP 15V 1A SOT346 | 2SB1590KT146Q.pdf | |
| NTNUS3171PZT5G | MOSFET P-CH 20V 0.15A SOT-1123 | NTNUS3171PZT5G.pdf | |
| CY37256VP208-66NXI | IC CPLD 256MC 20NS 208BQFP | CY37256VP208-66NXI.pdf | |
| 74ALVCH16334DGGRG4 | IC UNIV BUS DVR 16BIT 48TSSOP | 74ALVCH16334DGGRG4.pdf | |
| RT8465ZS | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Step-Up (Boost) 8-SOP | RT8465ZS.pdf | |
| BD2232G-GTR | IC SWITCH USB HI SIDE 1CH 5SSOP | BD2232G-GTR.pdf | |
| E-L5991AD | Flyback Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SO | E-L5991AD.pdf | |
| LD6836CX4/30P,315 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA 4-WLCSP (0.76x0.76) | LD6836CX4/30P,315.pdf |