| Manufacturer Part Number: | MCA700-16IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1600V 1331A Common Anode - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCA700-16IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCA700-16IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCA700-16IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCA700-16IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCA700-16IO1W is new and unused, you can buy MCA700-16IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCA700-16IO1W.
| 1PMT5921BE3/TR7 | Zener Diode 6.8V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5921BE3/TR7.pdf | |
| SMBG4738A/TR13 | Zener Diode 8.2V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4738A/TR13.pdf | |
| MAX544BESA+T | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | MAX544BESA+T.pdf | |
| UPD78F0760GA-GAM-AX | 78K/0 78K0/Kx2-C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH | UPD78F0760GA-GAM-AX.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-229E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-229E1.pdf | |
| AM3354BZCZ100 | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 324-NFBGA(15x15) | AM3354BZCZ100.pdf | |
| DS75452N | 2/0 Driver 8-MDIP | DS75452N.pdf | |
| MCP25020-I/SL | I/O Expander 8 CAN (1-Wire) 4MHz 14-SOIC | MCP25020-I/SL.pdf | |
| LM4853MM/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 10-VSSOP | LM4853MM/NOPB.pdf | |
| TS27M2IDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TS27M2IDT.pdf | |
| LM306D | Comparator Differential Push-Pull, TTL 8-SOIC | LM306D.pdf | |
| 70V08L20PF | IC SRAM 512KBIT 20NS 100TQFP | 70V08L20PF.pdf | |
| S-80846CLNB-B67T2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80846CLNB-B67T2U.pdf | |
| TFS7708H | Flyback, Forward Converter Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Down DC-DC Controller IC eSIP-16F | TFS7708H.pdf | |
| TL750L10CD | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 150mA 8-SOIC | TL750L10CD.pdf |