| Manufacturer Part Number: | MCA700-18IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1800V 1331A Common Anode - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCA700-18IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCA700-18IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCA700-18IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCA700-18IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCA700-18IO1W is new and unused, you can buy MCA700-18IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCA700-18IO1W.
| SURS8210T3G | DIODE GEN PURP 100V 2A SMB | SURS8210T3G.pdf | |
| 1N4730A-TAP | Zener Diode 3.9V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4730A-TAP.pdf | |
| C150B | SCR Standard Recovery | C150B.pdf | |
| IXGR24N120C3H1 | IGBT 1200V 48A Through Hole ISOPLUS247™ | IXGR24N120C3H1.pdf | |
| 8N3SV76EC-0059CDI | VCXO IC 644.5313MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0059CDI.pdf | |
| MAX197AEWI+T | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 100k Parallel 28-SOIC W | MAX197AEWI+T.pdf | |
| XC2VP40-6FF1152I | IC FPGA 692 I/O 1152FCBGA | XC2VP40-6FF1152I.pdf | |
| MSP430F2011TPWR | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8 + 256B) FLASH 14-TSSOP | MSP430F2011TPWR.pdf | |
| MB91F524FHCPMC-GSE1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 576KB (576K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB91F524FHCPMC-GSE1.pdf | |
| ATF20V8BQL-15SC | 20V8 Programmable Logic Device (PLD) IC 8 Macrocells 15ns 24-SOIC | ATF20V8BQL-15SC.pdf | |
| OPA344NA/250 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA344NA/250.pdf | |
| ADA4505-2ARMZ-RL | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | ADA4505-2ARMZ-RL.pdf | |
| LT1816ACMS#PBF | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 10-MSOP | LT1816ACMS#PBF.pdf | |
| LTC6401CUD-14#PBF | ADC Driver IC Data Acquisition 16-QFN-EP (3x3) | LTC6401CUD-14#PBF.pdf | |
| NLV74ACT125DR2G | IC BUFFER CMOS 14SOIC | NLV74ACT125DR2G.pdf |