| Manufacturer Part Number: | MCA700-20IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2000V 1331A Common Anode - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCA700-20IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCA700-20IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 2000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCA700-20IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCA700-20IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCA700-20IO1W is new and unused, you can buy MCA700-20IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCA700-20IO1W.
| 8N4SV76LC-0157CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0157CDI8.pdf | |
| AD5326BRUZ-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5326BRUZ-REEL7.pdf | |
| STR752FR2T7 | ARM7® STR7 Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 256KB (256K x 8) FLASH | STR752FR2T7.pdf | |
| SN74S163N | IC 4-BIT BINARY COUNTER 16-DIP | SN74S163N.pdf | |
| IS61C5128AL-10TLI-TR | IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP | IS61C5128AL-10TLI-TR.pdf | |
| MPQ4423HGQ-AEC1-Z | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 8-VDFN | MPQ4423HGQ-AEC1-Z.pdf |