| Manufacturer Part Number: | MCA700-22IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2200V 1331A Common Anode - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCA700-22IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCA700-22IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Common Anode - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 2200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCA700-22IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCA700-22IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCA700-22IO1W is new and unused, you can buy MCA700-22IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCA700-22IO1W.
| STTH3006DPI | DIODE GEN PURP 600V 30A DOP3I | STTH3006DPI.pdf | |
| BTB10-600BRG | TRIAC 600V 10A TO220AB | BTB10-600BRG.pdf | |
| MMST2907A-TP | TRANS PNP 60V 0.6A SOT323 | MMST2907A-TP.pdf | |
| 8N4Q001LG-1064CDI8 | Clock Oscillator IC 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-1064CDI8.pdf | |
| DS1338C-33#T&R | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 56B I²C, 2-Wire Serial 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1338C-33#T&R.pdf | |
| ADSP-2185MBSTZ-266 | IC DSP CONTROLLER 16BIT 100-LQFP | ADSP-2185MBSTZ-266.pdf | |
| AT94K05AL-25AJC | IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 84PLCC | AT94K05AL-25AJC.pdf | |
| MSP430FR5731IRHAT | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FRAM 40-VQFN (6x6) | MSP430FR5731IRHAT.pdf | |
| DF71253N50FPV | SH-2 SuperH® SH Tiny Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | DF71253N50FPV.pdf | |
| SN74LS07NSRG4 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Collector Output 14-SO | SN74LS07NSRG4.pdf | |
| IS62WV6416DBLL-45TLI | IC SRAM 1MBIT 45NS 44TSOP | IS62WV6416DBLL-45TLI.pdf | |
| LM2587SX-5.0/NOPB | Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 5A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LM2587SX-5.0/NOPB.pdf | |
| TLV7111518DDSET | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 1.8V 200mA 6-WSON (1.5x1.5) | TLV7111518DDSET.pdf | |
| TPS73701DCQRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 5.5 V 1A SOT-223-6 | TPS73701DCQRG4.pdf |