| Manufacturer Part Number: | MCC700-12IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 1331A Series Connection - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCC700-12IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCC700-12IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCC700-12IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCC700-12IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCC700-12IO1W is new and unused, you can buy MCC700-12IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCC700-12IO1W.
| TIC201D-S | TRIAC 400V 2.5A TO220 | TIC201D-S.pdf | |
| PBSS5240T,215 | TRANS PNP 40V 2A SOT23 | PBSS5240T,215.pdf | |
| IRFSL3004PBF | MOSFET N-CH 40V 195A TO262 | IRFSL3004PBF.pdf | |
| IRFI734G | MOSFET N-CH 450V 3.4A TO220FP | IRFI734G.pdf | |
| 8N4S270LC-1024CDI | Clock Oscillator IC 100MHz 6-CLCC | 8N4S270LC-1024CDI.pdf | |
| PIC16F1509-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16F1509-I/P.pdf | |
| MK21DX256VLK5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MK21DX256VLK5.pdf | |
| PIC16CR74-I/PT | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) ROM 44-TQFP (10x10) | PIC16CR74-I/PT.pdf | |
| 74HCT1G66GW,165 | 1 Circuit IC Switch 1:1 95 Ohm 5-TSSOP | 74HCT1G66GW,165.pdf | |
| USB2602-NU-05 | Controller Interface 128-TQFP (14x14) | USB2602-NU-05.pdf | |
| SI3210M-GT | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 38-TSSOP | SI3210M-GT.pdf | |
| OPA4132UA | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | OPA4132UA.pdf | |
| ONET4291PARGVR | Limiting Amplifier 1 Circuit Differential 16-VQFN (4x4) | ONET4291PARGVR.pdf | |
| MAX942CUA+ | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, TTL 8-uMAX | MAX942CUA+.pdf | |
| 72201L25PFI8 | IC FIFO 256X9 SYNC 25NS 32-TQFP | 72201L25PFI8.pdf |