| Manufacturer Part Number: | MCC700-14IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1400V 1331A Series Connection - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCC700-14IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCC700-14IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 1400V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCC700-14IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCC700-14IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCC700-14IO1W is new and unused, you can buy MCC700-14IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCC700-14IO1W.
| BZX384B24-HE3-08 | Zener Diode 24V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384B24-HE3-08.pdf | |
| CZRB5384B-HF | Zener Diode 160V 5W ±5% Surface Mount SMB (DO-214AA) | CZRB5384B-HF.pdf | |
| 1N5257B_T50R | Zener Diode 33V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5257B_T50R.pdf | |
| MCH6203-TL-E | TRANS NPN/PNP 50V 1A 6MCPH | MCH6203-TL-E.pdf | |
| 8N3SV76FC-0087CDI | VCXO IC 161.1328MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0087CDI.pdf | |
| AD5412ACPZ-REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 40-LFCSP-VQ (6x6) | AD5412ACPZ-REEL7.pdf | |
| XC7A35T-3CSG324E | IC FPGA ARTIX7 210 I/O 324CSBGA | XC7A35T-3CSG324E.pdf | |
| MB96F637RBPMC-GSE1 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96630 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 416KB (416K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB96F637RBPMC-GSE1.pdf | |
| MAX9938WEUK+T | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | MAX9938WEUK+T.pdf | |
| TLE2024MDW | General Purpose Amplifier 4 Circuit 16-SOIC | TLE2024MDW.pdf | |
| M24C01-WBN6P | IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP | M24C01-WBN6P.pdf | |
| RT9728AHGQW | IC PWR SW USB 1.3A 6WDFN | RT9728AHGQW.pdf | |
| ISL9005AIRMZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA 8-DFN (2x3) | ISL9005AIRMZ-T.pdf |