| Manufacturer Part Number: | MCC700-20IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2000V 1331A Series Connection - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCC700-20IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCC700-20IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 2000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCC700-20IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCC700-20IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCC700-20IO1W is new and unused, you can buy MCC700-20IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCC700-20IO1W.
| QSMS-8202-BLKG | DIODE SCHOTTKY RF | QSMS-8202-BLKG.pdf | |
| MMXZ5229B-TP | Zener Diode 4.3V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | MMXZ5229B-TP.pdf | |
| 1PMT5928E3/TR13 | Zener Diode 13V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5928E3/TR13.pdf | |
| UMH10NTN | TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT6 | UMH10NTN.pdf | |
| LTC2632HTS8-HI10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 TSOT-23-8 | LTC2632HTS8-HI10#TRPBF.pdf | |
| LE9540DUQCT | IC SLIC 2CH UNIV 145V 40QFN | LE9540DUQCT.pdf | |
| MAX6421XS22+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6421XS22+T.pdf |