| Manufacturer Part Number: | MCC700-22IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2200V 1331A Series Connection - All SCRs Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCC700-22IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCC700-22IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 2200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCC700-22IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCC700-22IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCC700-22IO1W is new and unused, you can buy MCC700-22IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCC700-22IO1W.
| IDH16G120C5XKSA1 | Diode Silicon Carbide Schottky 1200V (1.2kV) 16A (DC) Through Hole PG-TO220-2-1 | IDH16G120C5XKSA1.pdf | |
| VLZ5V6B-GS18 | Zener Diode 5.59V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ5V6B-GS18.pdf | |
| 932S422CFLFT | IC PCIE GEN2 MAIN CLOCK 56-SSOP | 932S422CFLFT.pdf | |
| MB90438LSPMC-G-553E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90435 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90438LSPMC-G-553E1.pdf | |
| MC74VHC1G135DF2G | NAND Gate IC 1 Channel Schmitt Trigger, Open Drain SC-70 | MC74VHC1G135DF2G.pdf | |
| NLX2G14AMX1TCG | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-ULLGA (1.45x1) | NLX2G14AMX1TCG.pdf | |
| CD74HCT164EE4 | IC 8-BIT SHIFT REGISTER HS 14DIP | CD74HCT164EE4.pdf | |
| MAX16039LLA31+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-uDFN (2x2) | MAX16039LLA31+T.pdf | |
| MAX6718UKSHD3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6718UKSHD3+T.pdf | |
| LTC3633AIUFD-3#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.5V 2 Output 3A 28-WFQFN Exposed Pad | LTC3633AIUFD-3#TRPBF.pdf | |
| TPS76727QPWP | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 1A 20-HTSSOP | TPS76727QPWP.pdf |