| Manufacturer Part Number: | MCD700-12IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1200V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCD700-12IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCD700-12IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCD700-12IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCD700-12IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCD700-12IO1W is new and unused, you can buy MCD700-12IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCD700-12IO1W.
| 1N749A_T50A | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N749A_T50A.pdf | |
| IRFPG40PBF | MOSFET N-CH 1000V 4.3A TO-247AC | IRFPG40PBF.pdf | |
| ADS7830IPWT | 8 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 16-TSSOP | ADS7830IPWT.pdf | |
| LCMXO2-2000HC-5BG256C | IC FPGA 206 I/O 256CABGA | LCMXO2-2000HC-5BG256C.pdf | |
| LPC1113JBD48/303QL | ARM® Cortex®-M0 LPC1100XL Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 24KB (24K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | LPC1113JBD48/303QL.pdf | |
| PIC32MX150F256H-I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX150F256H-I/PT.pdf | |
| PIC16C74A-04I/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16C74A-04I/L.pdf | |
| DF2372RVFQ34V | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 34MHz 256KB (256K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | DF2372RVFQ34V.pdf | |
| HI-4851PSIF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | HI-4851PSIF.pdf | |
| LT6014IS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6014IS8#PBF.pdf | |
| SN74LV14APWR | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP | SN74LV14APWR.pdf | |
| IS66WVE1M16EBLL-55BLI | IC SRAM 16MB 55NS 48BGA | IS66WVE1M16EBLL-55BLI.pdf | |
| LT3496IFE#TRPBF | LED Driver IC 3 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 1A (Switch) 28-TSSOP-EP | LT3496IFE#TRPBF.pdf | |
| TPS71401DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 8.8 V 80mA 6-SON (2x2) | TPS71401DRVR.pdf |