| Manufacturer Part Number: | MCD700-18IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 1800V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCD700-18IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCD700-18IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 1800V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCD700-18IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCD700-18IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCD700-18IO1W is new and unused, you can buy MCD700-18IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCD700-18IO1W.
| 1N6548 | DIODE RECT ULT FAST REC A-PKG | 1N6548.pdf | |
| BZX84C30 BK | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C30 BK.pdf | |
| 2SD2671TL | TRANS NPN 30V 2A TSMT3 | 2SD2671TL.pdf | |
| MMRF1304GNR1 | RF Mosfet LDMOS 50V 10mA 512MHz 25.4dB 25W TO-270G-2 | MMRF1304GNR1.pdf | |
| IPA60R1K0CEXKSA1 | MOSFET N-CH 600V TO220-3 | IPA60R1K0CEXKSA1.pdf | |
| 8N4Q001FG-0001CDI8 | Clock Oscillator IC 125MHz, 100MHz, 122.88MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0001CDI8.pdf | |
| DS8921AMX | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | DS8921AMX.pdf | |
| GTL2010PW/N,118 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 10 Channel 24-TSSOP | GTL2010PW/N,118.pdf | |
| M28W320HSB70ZA6E | IC FLASH 32MBIT 70NS 64TFBGA | M28W320HSB70ZA6E.pdf | |
| AS7C3256A-20JIN | IC SRAM 32K X 8 3.3V 28-SOJ | AS7C3256A-20JIN.pdf | |
| S29GL064N11FFIV20 | IC FLASH MEM 64MBIT 64BGA | S29GL064N11FFIV20.pdf | |
| 7143LA90J8 | IC SRAM 32KBIT 90NS 68PLCC | 7143LA90J8.pdf | |
| IS45S16400F-7TLA1-TR | IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP | IS45S16400F-7TLA1-TR.pdf | |
| NCV8450ASTT3G | IC DVR HIGH SIDE SOT-223-4 | NCV8450ASTT3G.pdf | |
| STM802MM6E | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SO | STM802MM6E.pdf |