| Manufacturer Part Number: | MCD700-20IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2000V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCD700-20IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCD700-20IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 2000V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCD700-20IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCD700-20IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCD700-20IO1W is new and unused, you can buy MCD700-20IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCD700-20IO1W.
| MA3J7440GL | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SMINI3 | MA3J7440GL.pdf | |
| BZX84C56-E3-18 | Zener Diode 56V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C56-E3-18.pdf | |
| 3EZ68D10/TR12 | Zener Diode 68V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ68D10/TR12.pdf | |
| BFT25,215 | RF Transistor NPN 5V 6.5mA 2.3GHz 30mW Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BFT25,215.pdf | |
| SI7998DP-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 30V 25A PPAK SO-8 | SI7998DP-T1-GE3.pdf | |
| IRF1310NPBF | MOSFET N-CH 100V 42A TO-220AB | IRF1310NPBF.pdf | |
| FDS4410 | MOSFET N-CH 30V 10A 8SOIC | FDS4410.pdf | |
| 2305NZ-1HDCG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 133.33MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 2305NZ-1HDCG.pdf | |
| AFE1103E/1KG4 | 1 Channel AFE 14 Bit 250mW 48-SSOP | AFE1103E/1KG4.pdf | |
| LCMXO640C-3MN100I | IC FPGA 74 I/O 100CSBGA | LCMXO640C-3MN100I.pdf | |
| PIC16LF18344-I/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16LF18344-I/SS.pdf | |
| SP26LV431CN-L | 4/0 Driver RS422, RS485 16-SOIC | SP26LV431CN-L.pdf | |
| 89HP0604RZBAB | Buffer, ReDriver 4 Channel 6.25Gbps 100-CABGA (9x9) | 89HP0604RZBAB.pdf | |
| NE567V | Telecom IC Tone Decoder 8-PDIP | NE567V.pdf | |
| AD8139ACPZ-REEL7 | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-LFCSP (3x3) | AD8139ACPZ-REEL7.pdf |