| Manufacturer Part Number: | MCD700-22IO1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 2200V 1331A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount WC-500 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MCD700-22IO1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MCD700-22IO1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Structure | Series Connection - SCR/Diode | |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR, 1 Diode | |
| Voltage - Off State | 2200V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 700A | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1331A | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 18200 @ 50MHz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | WC-500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MCD700-22IO1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MCD700-22IO1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MCD700-22IO1W is new and unused, you can buy MCD700-22IO1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MCD700-22IO1W.
| 1PMT5936CE3/TR13 | Zener Diode 30V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5936CE3/TR13.pdf | |
| PBSS5160U,115 | TRANS PNP 60V 0.7A SOT323 | PBSS5160U,115.pdf | |
| SMBT3904E6433HTMA1 | TRANS NPN 40V 0.2A SOT23 | SMBT3904E6433HTMA1.pdf | |
| ZGP323HAP2004G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ZGP323HAP2004G.pdf | |
| PI5A121TEX | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm SOT-23-5 | PI5A121TEX.pdf | |
| ADA4857-1YCPZ-R2 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-LFCSP-VD (3x3) | ADA4857-1YCPZ-R2.pdf | |
| SN74HC08DBRG4 | AND Gate IC 4 Channel 14-SSOP | SN74HC08DBRG4.pdf | |
| 74AHC1G04GW,165 | Inverter IC 1 Channel 5-TSSOP | 74AHC1G04GW,165.pdf | |
| LT3956IUHE#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 3.3A (Switch) 36-QFN (5x6) | LT3956IUHE#TRPBF.pdf | |
| FAN5608DMPX | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 20mA 8-MLP (3x3) | FAN5608DMPX.pdf | |
| MAX6365PKA23+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-8 | MAX6365PKA23+T.pdf | |
| RT9058-25GV | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SOT-23-3 | RT9058-25GV.pdf | |
| S-812C32AUA-C2MT2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 50mA SOT-89-3 | S-812C32AUA-C2MT2U.pdf | |
| TPS65111RGEG4 | - Charge Pump, LTPS LCD Voltage Regulator IC 3 Output 24-VQFN (4x4) | TPS65111RGEG4.pdf |